Блочно-модульні КОС

Корпорація «Енергоресурс-інвест» пропонує принципово нові очисні споруди малої і середньої продуктивності від 100 до 12000 м3/добу в блочно-модульному виконанні.
Суть блочно-модульної побудови КОС полягає в тому, що весь технологічний процес очистки стоків (від первинного відстійника, анаеробно-аноксидних і аеробних зон, до вторинного відстійника) розміщенний в одному корпусі (модулі). Додаючи модулі отримують блок модулів заданої сумарної продуктивності. Рекомендуємо для проектування від двох до шести модулів (оптимально - чотири). При цьому модулі розраховують (по продуктивності) так, щоб при відключенні одного з них решта забезпечували очистку стоків на повну проектну продуктивність.


З іншого боку при зменшенні навантаження на КОС (наприклад сезонна робота) кількість працюючих модулів зменшується до необхідного. І навпаки, із прогнозуванням збільшення навантаження включають в роботу або добудовують додаткові модулі.


Основною особливістю запропонованих нами блочно-модульних КОС є те, що корпуси всіх технологічних споруд виготовлені із полімерного матеріалу (поліетилен високої густини, “трубний”). Стінки корпусів - пустотілі, виготовлені із водопровідних трубок, методом неперервного навивання їх і одночасного зварювання між собою в один або два ряди.


Сам біореактор-модуль, продуктивністю від 100 до 2000 м3/добу, виготовлений у пелюстковій формі, де на кожному стику пелюстків ззовні влаштований залізобетонний каркас, який забезпечує необхідну жорсткість конструкції. В той же час стоки контактують тільки з полімером.


Відкриті (необваловані) частини полімерних корпусів біореактора і інших споруд покриваються спеціальною фарбою, яка захищає їх від ультрафіолетового опромінення.

ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС ОЧИСТКИ СТІЧНИХ ВОД НА БЛОЧНО-МОДУЛЬНІЙ КОС

Стічні води по каналізаційних колекторах поступають в колодязь, обладнаний решітками для збирання грубих відходів. Далі стічна вода потрапляє в каналізаційну насосну станцію, звідки напірним трубопроводом подається в пісковловлювачі, де відбувається осадження піску.


Вивільнена від грубих відходів і піску стічна вода по самопливних трубопроводах, через розподільчу камеру поступає в модулі-біореактори.
Стоки в біореакторі після первинного відстійника попадають в зону анаеробної ферментації, частково змішуючись з активним мулом, піднятим з вторинного відстійника за допомогою погружного насоса та поступають в зону денітрифікації. З зони денітрифікації стоки переливаються в найбільшу аеробну зону. Аерація відбувається через ряди дифузорів, розташованих на дні цієї зони, що запобігає осадженню мулу . Сьогодні, на наш погляд, є кращий спосіб аерації за допомогою підгружних роторних аераторів японського виробництва, які є більш енергоекономні, дешевші, ніж компресори і не потребують ненадійних дифузорів.


В зоні аерації проходять процеси біологічного очищення стічних вод та нітрифікації. Після аерації стоки попадають у вторинний відстійник, де проходить осадження активного мулу, звідки він за допомогою ерліфта або погружного насоса повертається в аеробну зону і частково в зону денітрифікації, а очищені стоки накопичуються у верхній частині звідки відбираються і транспортуються на аеробну доочистку, якщо скид стоків здійснюється в межах населеного пункту або одразу на знезараження.
Знезараження очищених стічних вод відбувається за допомогою активного хлору у контактних резервуарах. Приготування, зберігання та дозування знезаражуючого розчину гіпохлориту натрію передбачено у технологічному приміщенні.
Очищена і знезаражена вода проходить контрольний колодязь і самопливом або за допомогою насосної станції випускається у відкриту водойму.

ПЕРЕВАГИ КАНАЛІЗАЦІЙНИХ ОЧИСНИХ СПОРУД БЛОЧНО-МОДУЛЬНОЇ КОНСТРУКЦІЇ ВИРОБНИЦТВА КОРПОРАЦІЇ «ЕНЕРГОРЕСУРС-ІНВЕСТ»:

  • мінімальні строки монтажу і пуско- налагоджувальних робіт при будівництві каналізаційних очисних споруд (оперативність освоєння інвестицій);

  • по якості очистки і обеззараження стічних вод забезпечуються вимоги норм скиду в водойми рибогосподарського призначення;

  • на роботу КОС практично не впливають зміни складу і температури стічних вод, (саморегуляція біоценозу і надійність роботи очисних споруд);

  • технологічні особливості будови КОС дозволяють на 30-40% знизити габаритні розміри ємнісного обладнання в порівнянні з установками, що працюють по класичних схемах очистки стічних вод;

  • економічні в експлуатації із-за низької енергоємності обладнання, повної автоматизації і низьких експлуатаційних затратах;

  • блочно-модульний принцип будови КОС дозволяє виконувати модернізацію та розширення КОС з мінімальними затратами без припинення процесу очищення стоків.


На відміну від класичних залізобетонних споруд, використання полімерних матеріалів при виготовленні ємкісного обладнання (корпуси біореакторів, каналізаційних насосних станцій, пісковловлювачів, зневоднювачів осаду, колодязів тощо) забезпечує:

  • високу корозійну і ерозійну стійкість споруд;

  • стійкість до низьких температур;

  • стійкість до дії бактерій і інших мікроорганізмів;

  • відсутність затрат на гідроізоляційний і протикорозійних захист обладнання;

  • стільникова (пустотіла) будова стінок корпусів біореакторів виконує функцію теплоізоляції. При такій конструкції в біореакторі підтримується оптимальна температура стоків, що позитивно впливає на проходження процесів біологічного очищення стічних вод.

 

Схема БМ КОС